Svetu dochádza škótska whisky

Milovníci Whisky dopíjajú zásobu starej škótskej whisky.

Dopyt po whisky sa objavuje po celom svete, či už v Amerike, alebo v rozvojových krajinách ako Čína, čo tlačí ceny starých luxusných kúskov nahor.

“Nedostatok starej a vzácej jednodruhovej whisky sa už začal, a ešte sa to zhorší,” povedal Rickesh Kishnani, ktorý spustil prvý investičný fond whisky na svete.

Problémom je, že jednodruhová (single malt) whisky s označením veku vždy bola, už z princípu vzácnym produktom. Destilári produkujú určené množstvo každý rok bez akejkoľvek predstavy, aký bude dopyt, keď sa fľaše dožijú požadovaného úctyhodného veku.

Priemysel sa prebral do súčasného rozmachu príliš neskoro. Ku koncu 80. rokov 20. storočia, mnohé destilárne skončili svoju činnosť a iba desaťročie dozadu export Škótskej whisky stagnoval.

Teraz sa už pridávajú nové výrobné kapacity, ale zlé správy pre milovníkov whisky sú, že podľa expertov, nedostatok môže trvať ďalších 10 až 15 rokov.

Naša ponuka whisky.

Ázia nachádza zaľúbenie v Škótskej

Nadšenie pre single malt Škótsku – whisky vyrobená ako produkt jedinej destilárne, nie pomiešaná – sa neprestáva valiť ďalej. Podľa Koncilu Destiovaných Liehovín Spojených štátov, sa v Spojených štátoch ročný predaj medzi 2002 a 2015 takmer strojnásobil.

Podľa Asociácie Škótskej Whisky celosvetový export single malt skočil o 159 % medzi rokmi 2004 a 2014. Ázia teraz predstavuje pätinu svetového exportu s nákupom takmer štvrť miliardy fliaš ročne.

“V Číne o tom hovoria všetci,” povedal Stephen Notman z Whisky Corporation, investičnej firmy pre whisky. “Nikto by si nikdy nebol pomyslel, že práve tam bude trh pre 30, 40 ročnú whisky.”

Najdrahšia Škótska na svete bola predaná v Hong Kongu. Veľký kryštálový dekantér plný Macallan “M” whisky sa predal za neuveritelných 628 205$ na aukcii v Sotheby´s v roku 2014.

Vypumpovať viacej whisky

Niektoré destilárne sa rozhodli bojovať s nedostatkom nakopnutím produkcie.

“V súčasnosti pracujeme s plným využitím výrobnej kapacity, 7 dní v týždni, 24 hodín denne,” povedal Charlie Whitfield, brand manažér pre Macallan. “Potrebujeme byť trpezlivý a nechať sudy spraviť si svoju prácu.”

Začiatkom roka 2018 bude mať Macallan, jedna z najobľúbenejších značiek Škótskej na svete, svoju druhú online destiláreň. Ale nebude predávať whiskey hneď – zo zákona musia všetky Škótske dozrievať minimálne tri roky.

V uplynulých rokoch, niektoré značky, vrátane Macallan, Highland Park a Oban, začali predávať fľaše bez uvedeného veku whisky na etiketách.

“Je to ďalšia z ciest ako pômocť namáhaným dodávateľom, pretože takýmto spôsobom môžu dať destilárne do obehu najlepšie whisky ktoré majú po ruke namiesto toho, aby museli čakať roky,” povedal Whitfield.

Zbohatnúť na nedostatku single malt

Medzičasom, ceny starších whisky letia ku hviezdam.

Napríklad, 30 ročná whisky Black Bowmore, keď bola prvýkrát uvedená na trh v roku 1994, sa predávala za 110 $ za fľašu. Ale teraz sa bez problémov na aukcii predá za 7 000 $, povedal Notman.

Investment Grade Scotch Whisky Index, ktorý sleduje ceny na aukciách, vzrástol minulý rok o 14 %, čím porazil ostatné tradičné aktíva. Zlato za tú istú dobu spadlo o 10 %.

Kishnaniho whisky fond v Hong Kongu, neprestajne rastúca zbierka 7 500 fiaš, od založenia v roku 2014 zvýšil svoju hodnotu o 26 %. Fond takisto zahŕňa staršie japonské whisky, ktorých cena tak isto výrazne rastie. Výnimočne dobre sa darí tzv. “Silent stills,” whisky z dnes už nefunkčných destilární, napríklad Karuizawa, najmä preto, že ich zásoba je ešte viac limitovaná.

“S novými zásobami na ceste, ceny svoj vrchol dosiahnu v najbližších rokoch,” povedal David Wainwright, ktorý vlastní poradenskú firmu pre vinárne a liehovary.

“Avšak zatiaľ, máme pred sebou ešte dlhú cestu,” povedal. “Ceny single malt Škótskej deifinitívne majú kam rásť.”

Zdroj: TheGuardian, Bloomberg

 Zdieľať tento príspevok

Viac člankov

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...